2025. január 24., péntek

Leletmentés

 GMC Wrecker  2.0

(Matchbox)

átalakítás


Ezt a fajta munkát szórakozást én leletmentésnek hívom. Az igazi kihívás számomra az, amikor egy kiskorú által fullosan lejátszott és „sportosított” autómaradék kerül a kezeim közé. Tudom, hogy létezik és beszerezhető minden romosra kopott típusból tökéletes változat is, de engem az nem igazán vonz. Az csak a kivétel, ha ilyet szerzek be. A megszerzés után két út marad. Az egyik, hogy megpróbálom restaurálni és az eredetivel azonos vagy nagyon hasonló állapotra hozni a kisautót. Nyilván az eredetivel egyezően tökéletesre sokszor nem lehet visszaállítani. Akár a festék színárnyalata, akár a karosszérián levő nyomatok miatt. Nekem nagyon ritkán ez a célom, bár van ilyen is. Ekkor meg óhatatlanul is fölmerül a kérdés: csak olyanra csináljam mint az eredeti vagy tegyek rá egy kis pluszt is? Példának okáért a lámpákat kiszínezzem vagy ne? Ragasztva legyen vagy szegecselve, netán csavarozva? A matricák még pótolhatóak, de vajon papír legyen mint eredetileg vagy matrica? Ezek olyan kérdések már, amelyekről a magasiskolában is csak a feketeövesek vitázgatnak, hogy melyik is a jó megoldás. Ha van ilyen egyáltalán.
 
 A másik út, amikor az autó átalakul a fantáziámnak megfelelően. Itt minden lehetséges, és ebben az a szép, hogy így olyan alváltozataim lehetnek az eredeti kisautóm mellett, ami senki másnak sincs, mégis a kiindulási alap ugyanaz. Én ilyen elvek mentén ügyködök a kisautóimmal.


Autószállítás újraértelmezve
A Convoy autószállító trélerutánfutója két - fő - darabból áll: az alsó fém rész és a ( korábbiakhoz képest minimálisra egyszerűsített) fölső platóelem. Na ez szokott lepattanni és végleg eltűnni. amit lehet tenni ez esetben a csatolt résszel? Nyilván alkatrészbörzén vagy 3D nyomtatással pótolható esetleg, de én egy kicsit tovább mentem a gondolatsor mentén és megpróbáltam léptékhelyes környezetbe hozni az utánfutót. Ez ugyanis a Matchboxnak gyakran nem sikerül. Ennek alapján miután levágtam a fölfelé álló eredetileg a fölső szintet alátámasztó tartóelemeket, a tréler elejét is kissé meg kellett karcsúsítani.

 

 A tréler elejére még egy kis dobozt szereltem mintha a csörlő burkolata lenne. A célom ugyanis egy „személyautósabb” vontatóval való társítás volt. Az eredeti csatlakozócsonk megmaradt, csupán minimális kis alakítást kellett rajta végezni. A vontató jármű egy GMC Wrecker romból került kialakításra. A hátsó plató oldalsó éleiből kellett levágnom két millimétert, hogy a tréler elférjen fölötte. A platóburkolaton megszüntettem az eredeti daru helyét, viszont átfúrtam a csatlakozótüske pozíciójában. Néhány dobozt itt is elhelyeztem a változatosság kedvéért. A szerelvény egységes festést kapott, megfelelő helyeken a láthatósági felületekkel. Némi matricázás került még rá ide-oda a feeling kedvéért, illetve a lámpákat és a hűtőrácsot festettem még ki. Ha még egy megfelelő léptékű szállítandó járgányt is találunk, akkor egész érdekes és egyedi szerelvény alakítható ki.

 Az 1/87-es léptékű GMC vontató, még autómentő állapotában 1987-ben jelent meg és milliónyi színváltozat és keréktípus után - megújulva - még 2019-ben is az étlapon volt. Tehát egy sikertörténet tulajdonképpen a kisautó.  Jól megformázott stabil darab, játszásra is tökéletesen alkalmas, de a variációs lehetőségei miatt - a verziófétisiszták számára - is kiváló.

 

 

 

 

 

 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése