2014. június 4., szerda

KML

vagyis: Katasztrófavédelmi Mobil Labor

MB-30 Mercedes G átalakítása


Az utóbbi évtizedben már sajnos hozzá kellett szoknunk a tényhez, hogy bárhol a világon, bármikor előfordulhat, hogy ismeretlen fehér porral, gyanús folyadékkal, veszélyesnek látszó anyaggal, furcsa szagú gázzal találkozunk. Ma már jogosan gondolunk arra, hogy az adott ismeretlen anyag akár nagyon veszélyes is lehet vagy talán halálos fenyegetettséget is jelenhet. Hirtelen kihez fordulhatunk az első stressz után. Természetesen a 105-öt hívjuk, a tűzoltókat. És ők már küldik is a helyszínre a speciálisan képzett szakembereiket. A helyszínen hamarosan megjelenik a feltűnő fehér sárga színezésű különleges felszereléseket hordozó speciális gépkocsijuk, a KML.

A hosszú tengelytávú Land Roverre szerelt, csodákat tartalmazó doboz

Néhány részlet, hogy a doboz egyes ajtajai mögött mik is rejtőznek.

A másik oldal műszerparkjának egy része

A helyszínre gördülő laboratórium
A Katasztrófavédelmi Mobil Labor arra hivatott, hogy szakemberei a kocsiba épített sokmilliós berendezések segítségével rövid időn belül a helyszínre érkezve megállapíthassák a kérdéses anyag mivoltát. Beazonosítsák és ha kell akkor azonnal meghozzák a szükséges intézkedéseket a környezet és az emberek védelmére, illetve az anyag lokalizálására, begyűjtésére és megsemmisítésére. Ehhez a munkához a kocsi bőven el van látva műszerekkel, számítógéppel, telekommunikációs berendezésekkel, védőfelszerelésekkel és minden olyan eszközzel, ami potenciálisan használható egy esetleges vegyi felderítés és anyagbeazonosítás valamint a szennyezés megállapításában.
A valóságban Magyarországon nem olyan rég minden megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság kapott egy-egy ilyen járművet. Az alap egy Land RoverDefender 130. Erre a hosszított tengelytávú alapra került rá a hátsó nagy doboz amely a technika nagyobbik részét tartalmazza. De jut belőle a háromszemélyessé redukált fülkébe is.

Űrtechnika egy terepjáróban
Tartalmaz egyéni bőr- és (beépített rádióval ellátott) légzésvédelmi eszközöket az ismeretlen anyagokkal végzendő munkák esetére. A vegyi, rádioaktív és biológiai felderítő kézi eszközök és műszerek (RBV) lehetővé teszik a különböző halmazállapotú veszélyes anyagok teljes körű minőségi analízisét. A készülék adatbázisába több, mint ezer potenciálisan előfordulható anyag és vegyület adatai vannak tárolva, ami adatbázis minden egyes új és megmért anyaggal bővül. A sugárzáskapuval emberek, járművek vagy a környezet sugárzásszintje, sugárszennyezettsége mérhető, akár menet közben is. A környezetvédelmi ellenőrző állomás a meteorológiai paraméterek mérésére is alkalmas, akár menet közben is. A kapott adatok alapján prognózist ad a gép, hogy a várhatóan merre terjedhet egy esetlegesen a levegőben levő szennyeződés. A felszereléshez tartozó mentesítő anyagok és felszerelések lehetővé teszik a használat során beszennyeződött eszközök és emberek mentesítését, akár kisebb csoport esetén is.
A kocsi felszereléséhez tartoznak továbbá a láthatóságot biztosító eszközök, lámpák, fénykúpok. Az adatkezelésre, illetve feldolgozásra laptopos munkaállomás van telepítve a kocsiba nyomtatóval és mobilnet kapcsolattal. Műszaki utász és segédeszközök, videokamera, hőkamera, lézeres távolságmérő, térképek, szakkönyvek, adatbázisok, ruházati felszerelések, fertőtlenítő és elsősegélynyújtó felszerelés, tömegspektrométer, anyagösszetételt elemző műszer (bioszenzor), teleszkópos tükör a rakterek, illetve szűk rések átvizsgálásához, infra távcső az éjszakai kereséshez, mind a kocsi tartozékait képezik.
A kocsi a saját 12 voltos rendszere mellett egy hálózati 230 voltos rendszerrel is fel van szerelve. Ez többek között lehetővé teszi a készenléti helyzetben az akkumulátorok töltését is. E mellett természetesen egy kis csatlakozó benzinmotoros aggregátor is bevethető energiaforrásként. A kocsin hét külső kamera van elhelyezve, ezáltal 360 fokban körül lehet nézni a kocsi lezárt fülkéjéből, kiszállás nélkül. A tájékozódásban a tetőre szerelt keresőlámpa is segíti a kocsi háromfős személyzetét. 
Az autó nem csak akut beavatkozásra, hanem közúti veszélyes anyag (ADR) szállítás ellenőrzésére is alkalmas és használatos. Itt is előfordulhatnak váratlan helyzetek, amikor a szállított anyag mibenléte kérdéses és a szállítási körülmények is veszélyeket hordoznak magukban. Az ilyen esetek adminisztrációjához mobil irodaként is használható a fülke.

Land Rover helyett Mercedes
Ahogy a valóságban is, a Matchbox tűzoltóautók (és egyéb kéklámpás egységek) mellett van a helye a mini KML-nek is. Ezért, mikor meglett a keresett donorautó egyből hozzáfogtam az átalakításához. Az én esetemben nem az angolok terepjárója volt az alap, hanem a Mercedes G terepjárója. Ez már amúgy is kéklámpás volt, tehát ezen sem kellett olyan túl sokat variálni. Vagy mégis?

Ablaktalanítás vette kezdetét

Először is a felesleges ablakokat falaztam be sztirollappal. Ezáltal egy relatíve sík felület keletkezett, ami előnyös a matricázásnál. A karosszériánál hátul történt a legtöbb módosulás, hiszen itt egy fölfelé nyíló ajtót alakítottam ki a meglévők helyett. Ez az ajtó gyakorlatilag a teljes hátsó felületet lefedte. Az elején a részlegesen széttört gallytörő rúdjait vágtam le és készítettem el drótból. Így még pontosabban illeszkedik a lámpákhoz mint eredetileg, amikor is a rúd a lámpák középvonalában volt. Az egészet kiegészítettem egy csörlő imitációval.
A matricakészlet még szétvágás előtt

Az egész kasznit megemeltem egy kissé a padlólemezre tett távtartókkal. Ezáltal még terepesebb lett az egész kocsi. A tetőn levő kékfényekből egyet kivettem és egy piros leddel pótoltam. Így máris kétszínű lett a megkülönböztető fény. Sőt, további villogók kerültek rá. Ahogy az a modern kéklámpásoknál is van ledes villogófények vannak az első szélvédőn és oldalt is a tetőn beépítve, pontosabban itt csak imitákva. Került még rá egy-egy keresőlámpa is elöl, hátul.
A dekorációnál az eredeti autó mintáit vettem alapul, kissé áttranszformálva a Merci vonalaira. Összességében nem csak hiánypótló de teljesen egyedi is a kisautó és jól illeszkedik a modelltűzoltóság többi tagjai közé.
KML Mercedes G alapon

A módosított első rács, az első keresőlámpa és a szélvédő mögé szerelt ledes villanófények

Az eredetihez hasonló dekoráció

Valamivel kisebb hátsó doboza van mint a Landinek

A hátsó oldal dekorációja csak tartalmában felel meg az eredetinek, némi plusszal kiegészítve

Az eredeti is magas építésű, magasan van a súlypontja, a vezetésnél erre nagyon oda kell figyelni

Villogók, villanófények és feltűnő festés


1 megjegyzés: