2023. március 31., péntek

Lakóbusz a tűzoltóból


 Mobil Home

(Matchbox)

átalakítás

 Manapság eléggé dívik az újrahasznosítás, amiből az autók sem maradhatnak ki. Pontosabban a haszongépjárművek vagyis a furgonok. Számos videót lehet látni arról, miként alakulnak át a leharcolt áruszállítók kényelmes lakóbusszá. Én egy kicsit ezt is túltoltam és nem egy közönséges furgont hanem egy nagyobb lélegzetvételű járművet, egy reptéri habágyús tűzoltószert formáltam újjá.

 
 
 Ugyanis  Matchboxnál először volt a „Mobil home” nevű, amerikai méretű és stílusú lakóbusz. Ezt 1980-ban tették a kínálatba. Fehér színben, dekor nélkül, fehér ablakokkal, némi színes beltérrel. Tetején két ablakkal, egy púppal, oldalt bordázott felülettel. Körben a megfelelő ablakokkal ellátva. És ami  csúcs: a műanyag oldalajtaja a padló alá rejtett és alul kicsit kiálló koronggal kinyitható.Ez az alapmodell aztán elkezdett átalakulni 1982-ben. Elsőként egy NASA dekorációt kapott valamint kék ablakokat. A tetejére rákerült egy csillogó radarantenna, amely körbefordulhat. Ám két évvel később jön az igazi változás: tűzoltóautóvá alakul a modell. Megnevezése szerint reptéri habágyú tűzoltószer. Ehhez már komolyabban hozzá kellett nyúlni a kasznihoz is. 

 
És még nincs vége. Rá két évre egy újabb NASA dekoros verzió jelent meg, azonban itt egy harmadik fajta tetővel találkozunk. Alul minden maradt a régi tűzoltós kialakításból, de fönt egy vegyes képet sikerült megalkotni. Maradtak a vödörnyi villogók, a habágyút fölváltotta a korábbi radarantenna és utána csak otthagyták a túlméretezett szirénaimitációkat. A dekorja szebb lett mint az előző és ez a kiadás már megjelent nem „űrhivatali” színekben is: katonai zöldben, tiszta pirosban, sötétszürkében. A padlólemeze - immáron műanyagból készítve - továbbra is az eredeti lakóbuszé, mert ott van rajta az ajtónyitó korong helye.
 
  
 
  Eltűntek az oldalablakok, a nyitható oldalajtó, az övvonal feletti részről a hosszbordák. 
Viszont a teteje teljesen átalakult. Nagyméretű villogók lettek elől a szélvédő kék anyagából, került rá egy komoly méretű, körbeforgatható habágyú is. Az utána következő két tetőelem igencsak meglepő, méretét, kialakítását helyét tekintve is. Vélhetően ezek szirénának terveződtek ide, de minek. Aránytalan hordóvá duzzadtak aminek ráadásul funkciója sincs, csak „jól néz ki”. A tetőn van még két domborulat is, ezek vélhetően tetőszellőző imitációk. Piros-sárga-fehér színkombinációkban jelent meg ekkor.
 
 
 
Mivel ebből a tűzoltószerből elég sok és sokfajta van a piacon, nekem is van több belőle, ezért nem sajnáltam egyet közülük ismét átalakítani. Korábban a tűzoltó műfajon belül történt az átalakítás, most azonban megihletett a kempingbusz változat. Ennek megfelelően tulajdonképpen nemcsak át- hanem bizonyos értelemben visszaalakítás is történt. Semennyire nem törekedtem az eredeti lakóbusz visszaállítására inkább a saját fejem után indultam és egy régi fazont egy mai kivitelben késztettem el. Kapott egy napelemtáblát  valamint pót melegvíz tartályokat a tetejére, plusz ablakimitációkat, biciklitartó rácsot a hátuljára és föltekert előtetőt. 
 

  A mai lakóbuszokban tulajdonképpen minden felszerelés és eszköz megtalálható ami akár egy otthonban is előfordul, talán a kandallót kivéve, ahelyett pedig ott a grillező. A tetőn napelem, parabolaantenna, esetleg szörfdeszka vagy kajak, oldalt kihúzható árnyékoló (szaknyelven: omnisztor), hátul tartóplató a bicikliknek vagy robogónak, sötétített nyitható-billenthető vagy tolóablakok, klímaberendezés. Kiváltképp van helye és keresnivalója a sokszor  luxusnak tűnő berendezéseknek egy ilyen amerikai méretű lakóbuszban. Ez már tényleg egy "mozgó otthon".

 

 

 

 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése