Matchboxlista WP 1973.
Ha valaki már eljutott egy olyan szintre, ahonnan már érdemes visszanézni a kezdetekhez, előbukkanhatnak érdekes tárgyi emlékek a múltból. Én is pont így jártam. Régi iratok közt lapozgatva bukkantam az első írásos emlékre, amely kisautóimmal kapcsolatos. 1973 novemberében immár másodikos kisiskolásként úgy gondoltam, hogy azt a rengeteg kisautómat nyilvántartásba veszem. Az írásfüzetből kitépett "háromcsíkos" lapra azon nyomban elkezdtem fölírni a kisautóim megnevezéseit, több-kevesebb hibával.
Mai szemmel visszanézve is lehet pár érdekes dolgot megállapítani az akkori korszakra vonatkozóan. Legelőször talán az tűnhet föl, hogy már ebben a korban és abban a kor(szak)ban is elég szép számú volt a gyűjteményem. Az ma már természetesnek tűnik, hogy bemegy az ember egy bármilyen boltba és jó eséllyel tud valamilyen kisautót vásárolni, relatíve kevés pénzért. De akkoriban ez még nagyon más volt. A legelső kisautó amit kaptam, akkoriban 28 Ft-ba került, ami mai árszínvonalra vetítve kb. 3000Ft-mak felelne meg. Ez nem azt jelenti, hogy gazdagok voltunk, hanem célirányosan kértem az ajándék kisautókat. A beszerzés sem volt egyszerű, csak a nagyvárosi játékboltokban fordult elő időnként illetve a budapesti, Deák téri Hobby bolt volt a fő beszerzési forrás. Ha valaki éppen a fővárosban járt vidékről. Az igazán menő dolog nyugatról érkezett akkor is, számos kisautóm onnan származó ajándék volt.
Jó kis lista!
VálaszTörlésÉn úgy emlékszem, hogy kis hazánkban a '70-es évek elején az állami szektorban - játék- és ajándékboltokban - zömmel Matchboxot, kisebb részben Schuco, Siku, Hot Wheels, Playart és Majorette modelleket lehetett kapni. Maximum egyéni importból ismerhettük a Norev, Solido, Monogram, Gama, Faller, Guisval, Polistil, Mira, Lone Star, Husky, Corgi, Mebetoys, Dinky, stb. modelleket. Mivel a Matchbox terjedt el a leginkább, azidőtájt kezdték a kedves szülő mecsboksznak nevezni általánosságban a kis játékautókat - és ez sajna a mai napig is tart!